Történelemportál

Cikkek az első világháború aktában

Száz évvel ezelőtti bejegyzés Farkas János honvéd tizedes naplójából.

Az első világháború centenáriuma alkalmából szerveznek zarándoklat jellegű vasúti körutazást július 20–23. között az isonzói front főbb magyar vonatkozású emlékhelyeinek meglátogatására.

Közeleg a Nagy Háború kitörésének centenáriuma. Belgrádban és Szarajevó szerb felében Ferenc Ferdinánd trónörökös meggyilkolásának századik évfordulóján merénylője, Gavrilo Princip emléke előtt tisztelegnek majd szoboravatással. Az erkölcsi rehabilitáció mellett a szerb kormány annulláltatni akarja a terrorista ítéletét is.

Mit üzennek az első világháború keresztjei? Üdvözlet az unokáknak és dédunokáknak? Harold Nicolson azt jegyezte be naplójába a háborút befejező békekonferencia során, hogy „belefáradtam a békébe, kimerült vagyok, az ilyenféle békeszerzés mélyen lever, hiszen ez nem egyéb, mint választási csalás”. S most, a Nagy Háború kitörésének centenáriumán a visszaemlékezések mintha inkább ennek a Nicolson leírta választási csalásnak az igazolására, mintsem tárgyilagosságra utalnának.

Milyen előzményei voltak az első világháborúnak? Mikorra várták a kitörését a szemben álló felek? Kinek volt elsődleges érdeke a háború? Elkerülhető lett volna-e a világháború? Raffay Ernő történészt kérdeztük az első világháború 99 évvel ezelőtti kirobbanásával kapcsolatban.

dr. Ravasz István alezredes

Hol rontották el a stratégiát a Monarchia katonai vezetői, mikor derült ki, hogy vesztes háborúba kerültünk, és volt-e a honvédségben annyi erő 1918-ban, hogy megállítsa Magyarország megszállását? Ravasz István hadtörténészt kérdeztük a 99 évvel ezelőtt kirobbant első világháborúval kapcsolatban.

FIGYELEM! Elavult, nem támogatott böngésző! Töltsön le egy újat!