Történelemportál

Cikkek a térkép aktában

Magyarország az első világháborúban

A centenárium alkalmából megjelenő, sajátos szemléletmódú történelmi atlasz az Osztrák–Magyar Birodalom és benne Magyarország első világháborús részvételére összpontosít, az események sorából a hazánkat érintőeket emeli ki.

Gulyás László kitűnő monográfiája alapmű a témakörrel foglalkozó historikusok és a történeti földrajz művelői számára. A hagyományos történetírástól eltérően mutatja be, hogy a magyarsággal együtt élő etnikumok milyen territoriális igényekkel léptek fel a magyar állammal szemben az 1690–1914 közötti időszakban.

Gulyás László szegedi történész, egyetemi oktató hiánypótló könyvében mintegy negyven belső térképpel is illusztrálva ismerteti azokat az 1690 és 1914 közötti nemzetiségi törekvéseket, amelyek végül Trianonhoz vezettek. A szerző szakít a marxista történetírás toposzaival, és új megvilágításba helyezi a Kárpát-medence történetét.

Gróf Teleki Pál híres Vörös térképe nem tudta ugyan megváltoztatni a határokat a párizsi konferencián, de a készítéséhez alkalmazott módszer számára nemzetközi elismerést hozott.

Páratlan térképek és dokumentumok kerülnek a nagyközönség elé két legnagyobb folyónkról, a Dunáról és a Tiszáról; a tudományos újdonságokat szerdán mutatták be a Magyar Műszaki és Közlekedésügyi Múzeumban.

Magyarország természeti, társadalmi és gazdasági helyzetét bemutató hiánypótló atlasz jelent meg a Magyar Tudományos Akadémia Földrajztudományi Kutató Intézetének kiadásában.

FIGYELEM! Elavult, nem támogatott böngésző! Töltsön le egy újat!